نوشت افزار

تاریخچه بند کاغذ و کارایی آن در صنعت چاپ

تاریخچه بند کاغذ و کارایی آن در صنعت چاپ

هر بند کاغذ چقدر است؟

بند کاغذ بسته ای متشکل از 500 برگ کاغذ با همان کیفیت و سبک است که به همان اندازه بریده شده است. مصرف کنندگان اغلب کاغذ را به شکل بند کاغذ خریداری میکنند، در حالی که چاپگرها ممکن است در حجم های بزرگتری باشد. همچنین از این مقدار به عنوان واحد اندازه گیری پایه برای محاسبه وزن کاغذ استفاده می شود که اشاره ای به چگالی آن دارد. وزن معمولاً با نماد پوند (#) نشان داده می‌شود که اغلب روی درپوش انتهایی یک بند است تا مصرف‌کنندگان بتوانند هنگام انتخاب کاغذ به این اطلاعات مراجعه کنند.

در اصل، یک بندکاغذ از 20 کویر تشکیل شده بود، قرقره هایی که از 24 ورق کاغذ تشکیل شده بود، به این معنی که یک بند در واقع شامل 480 ورق بود. تعریف خود “quire” نیز در طول اعصار تغییر کرده است، اما این یک موضوع کاملاً جداگانه است. برای جلوگیری از هرج و مرج، چاپخانه‌ها معمولاً 516 برگ کاغذ را خریداری می‌کردند تا اتلاف احتمالی را در نظر بگیرند. در نهایت، بسیاری از شرکت‌های کاغذ استاندارد 500 برگ را برای کاهش سردرگمی اتخاذ کردند.

بند کاغذ در لغات انگلیسی (ream of paper)  نامیده میشود و در سازمان های بین المللی استاندارد 500 ورق کاغذ مشابه را به عنوان بند کاغذ تعریف می‌کنند. همچنین بند طویل نیز (long ream) نام دارد که به تدریج جایگزین مقدار قدیمی خود یعنی مقدار 480 ورق شده است، و به نام بند کوتاه (short ream) تغییر نام داد. بندهای 472 و 516 ورق هنوز هم متداول هستند، اما در مراکز خرده فروشی کاغذ معمولا بندهای به صورت 500 ورقه ایبفروش میرسند. واحد قدیمی یک بند کامل کاغذ در انگلیس و ایالات متحده،  برابر با 516 ورق می‌باشد.

انواع ویژه ای از کاغذهایی که به صورت تخصصی استفاده میشوند مانند کاغذ بافتی، کاغذ دست ساز، کاغذ خشک کن و کاغذ روغنی هنوز در 480 ورق بند کوتاه فروخته میشود. درکل در تجارت از کلمه ی “بند” برای مقادیر کاغذی بیشتر از 500 ورق دکه توسط استاندارد ISO 4046 رد شده است. در اروپا، استاندارد DIN 6730 برای کاغذ و مقوا، یک بند کاغذ با گرماژ کاغذ 80gsm و سایز A4 را برابر با 500 ورق تعریف میشود.

بند کاغذ درلغت به چه معناست؟

کلمه ی انگلیسی “ream” از یک اصطلاح قدیمی فرانسوی reyme، resma اسپانیا و عبارت rizmah عربی برگرفته شده است. مورس به عنوان اولین تولیدکننده کاغذ پنبه میباشد که آن را در زمان کنترل هابسبورگ اسپانیا از هلند به اسپانیا منتقل کرد، اصطلاح اولیه rym اقتباسی از هلند را نشان می دهد.

تاریخچه پیدایش بند کاغذ

در قرن های پیش ورق کاغذ در هر کشور در تعداد ورق های یک بند به صورت های مختلفی به فروش میرسد و در هر کشور های مختلف ورق های کاغذ معمولا با در نظر گرفتن اندازه و نوع کاغذ فروخته میشد. بندهای کاغذ بع صورت 500 ورقی در سال 1594 در انگلستان معرفی شد؛ در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی، اندازه های یک بند کاغذ به طور گسترده ای باهم متفاوت بود. در لومباردی (منطقه ای در شمال شرقی ایتالیا) یک بند کاغذ را 450 یا 480 ورق میدانستند؛ در بریتانیا، هلند و آلمان بند 480 ورق مورد استفاده بود؛ در ونتو مقدار آن بیشتر از 500 بود.

 برخی از تولید کنندگان کاغذ یک بند کاغذ را در تعداد 546 ورق شمارش می‌کنند. در سال 1840 میلادی در لیسبون 17 کوایر (quire) و 3 ورق در تعداد 428 ورق یک بند تعریف می‌شد و یک جفت بند 18 کوایر و 2 ورق برابر با 434 ورق حساب میشد؛ و در برمن، کاغذ بلوتینگ یا بسته بندی در بندهای کاغذی 300 عددی بفروش میرسید. یک دیکشنری میلان و ایتالیایی در اواسط قرن نوزدهم، نمونه ای از ریزما (risma) یا بند (ream) را به عنوان 450 یا 480 ورق توصیف می‌شود.

در سال 1914 کشور انگلستان ، کاغذ با در نظر گرفتن بند های زیر بفروش میرسید:

  • بند 472 ورق: بند میل (Mill ream) 18 کوایر کوتاه از 24 عدد ورق داخلی، 2 ضخامت کوایر 20 ورق خارجی
  • بند 480 ورق : (20 کوایر کوتاه 24 ورقی) – در حال حاضر به نام بند کوتاه (به عنوان معیار اندازه گیری قدیم انگلیس و ایالات متحده می‌باشد، در برخی منابع، بند قبلا برابر با 480 ورق بوده است).
  • بند 500 ورق : (20 کوایر 25 ورقی) – در حال حاضر نیز به نام بند بلند نام گذاری شده است.
  • بند 504 ورق : بند نوشت افزار (21 کوایر کوتاه)
  • بند 516 ورق: بند چاپگر ( ½ 21 کوایر کوتاه) – همچنین بند کامل نیز شناخته شده است.

هر بند کاغذ از چند برگ تشکیل شده است؟

بندهای بیشتر از 500 برگ فقط در روزنامه نگاری مورد استفاده قرار میگرفت. از اواخر قرن بیستم، بند 500 ورق به عنوان یگ استاندارد بین المللی بند کاغذ مشخص شده است.

سایزهای بند کاغذ A4، A3، A2 و … میباشد که همه این سایزهای کاغذ معمولا در یک بسته 500 صفحه ای عرضه می شوند.

در آخر برای روشن تر شدن بیشتر موضوع و آشنایی بیشتر با بند به واحدهای مختلف اندازه گیری مقدار کاغذ اشاره می کنیم.

ابعاد کاغذ :

ابعاد بند کاغذ

ماشین کاغذسازی کاغذ را به عرض معینی تهیه می­نماید و این ابعاد تابع شرایط و سیستم خاصی است که مهمترین آنها به سیستم دین (Din) که تقریبا ً در ایران به عنوان استاندارد انتخاب شده است ‌معروف است و اصل کار بر اساس برگ کاغذی به شکل مربع مستطیل است که سطح آن یک متر باشند .

وزن کاغذ :

وزن کاغذ و تاثیر آن بند کاغذ

وزن کاغذ را بر حسب گرم در مترمربع مشخص می­کنند . مثلاً کاغذ 70 گرمی یا 80 گرمی در چاپخانه­ها وزن کاغذ برحسب یک بند کاغذ به کیلوگرم مشخص می­کنند . محاسبه بدین ترتیب است : ابعاد کاغذ در تعداد یک بند (500 برگ) در وزن یک مترمربع (70 گرم) ضرب و بر حسب کیلو مشخص می­گردد . مثال : یک بند کاغذ 70 گرمی سه ورقی 90×60 سانتی­متر در حدود 19 کیلوگرم می­شود .

گرم 18900= 500×70×90×60

خصوصیات فیزیکی :

ضخامت یک برگ کاغذ را باید با وسایل دقیق تعیین کرد . یعنی به وسیله اندازه گرفتن ارتفاع یک بند کاغذ با خط­کش محاسبه و تعیین می­شود . قدرت ، قوه مقاومت و قابلیت­های مختلف کاغذ غالباً به ضخامت آن بستگی دارد .

فرمول : ضخامت کاغذ( بر حسب چند صدم میلیمتر) تقسیم بر وزن آن بر حسب گرم می­باشد . شفافیت کاغذ با دیدن کاغذ در روشنایی مشخص می­شود . به این ترتیب که متن کاغذ یکنواخت باشد . در صنعت چاپ بخصوص چاپ رنگی و چاپ نقشه­ها مهمترین خاصیت فیزیکی که بی­نهایت قابل اهمیت است ،‌تغییر پذیری آن و تعیین اینکه در شرایط مختلف چه تأثیرات و تغییراتی در آن صورت خواهد گرفت ، می­باشد . کاغذ دارای دو جهت کاملاً مختلف است و هر کاغذی از عرض و طول به اندازه مساوی دچار تغییر و تأثیر نمی­شود . علت وجود دو جهت کاملاً مختلف کاغذ نیز بدین ترتیب است ،‌اگر تنه درخت­های متعددی را برای حمل و نقل به رودخانه بریزند ، در صورتی کلیه تنه درختان از طول به هم چسبیده درمسیر رودخانه به حرکت در می­آیند . الیاف و سلولز مانند این تنه های درخت است و میز ماشین کاغذ سازی و نوردهای موجود در روی آن درست عمل رودخانه را انجام می­دهند .

واحد های مقدار کاغذ

مقادیر کاغذ تحریر

25 ورق = 1 کوایر

500 ورق = 20 کوایر = 1 بند

1000 ورق = 40 کوایر= 2 بند = 1 بسته (bundle)

5000 ورق = 200 کوایر = 10 بند = 5 بسته = 1 لنگه (bale)

مقادیر کاغذ کوتاه

24 ورق = 1 کوایر کوتاه

480 ورق = 20 کوایر کوتاه = 1 بند کوتاه

960 ورق = 40 کوایر کوتاه = 2 بند کوتاه = 1 بسته کوتاه

4800 ورق = 200 کوایر کوتاه = 10 بند کوتاه = 5 بسته کوتاه = 1 لنگه کوتاه

پوسترها و اندازه های چاپگر

516 ورق = 5/21 کوایر کوتاه = 1 بند چاپگر

1032 ورق = 2 بند چاپگر = 1 بسته چاپگر

5160 ورق = 5 بسته چاپگر = 1 لنگه چاپگر

جلد و کاغذ راهنما

250 ورق = 1 بند

یک بند کاغذ چند کیلو است؟

وزن هر بند کاغذ برای سایز‌ها و گرماژ های مختلف کاغذ، متفاوت است.

گرماژکاغذ یکی از ویژگی های کاغذ می باشد.گرماژکاغذ نسبت به نوع کاغذ و کاربرد در انواع مختلفی تولید میشود.

کاغذ ها معمولا از 38 گرم تولید می شوند و بسته به مصارف مختلف آن ها وزن کاغذ تغییر می کند.

استاندارد وزن کاغذهای مورد استفاده در دستگاه های کپی و پرینترها 80 گرم اما در صنعت چاپ معمولا از گرماژ کاغذ 60 گرم استفاده می شود

در دستگاه های کپی به دلیل حساسیت بالا نسبت به گرماژکاغذ، می توانیم از کاغذهایی با وزن های متفاوت در آن دستگاه استفاده کنیم چون با کمی بالا یا پایین بودن گرماژ کاغذ ، گرماژ کاغذ مصرفی دستگاه کارایی مناسب خود را از دست خواهد داد زیرا حساسیت بالایی را دارد .

بهتر است استاندارهای مربوط برای مصارف مختلف کاغذ ها را جدی بگیریم.

فروشگاه اینترنتی پارسا پخش فقط یک فروشگاه اینترنتی نیست، ما اساساً تولید کننده هستیم و قریب به ۳۰ سال است که در کارگاه خود در بازار بزرگ تهران انواع محصولاتی مثل فاکتور فروش و قبض، اسناد ملکی، مالی و اداری، مقوا و کاغذ کرافت، مقوا، کاغذ و اوراق اداری، پاکت و پاکت نامه و دفتر را تولید می‌کنیم. طبیعتاً فعالیت ما به تولید محدود نمی‌شود و در بازار محصولات خود را به همکاران و مشتریان عزیز عرضه می‌کنیم. از ابتدای سال ۱۳۹۹ با هدف توسعه فروش به سراسر کشور، فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کرده‌ایم.

وزن کاغذ های سایز متداول سری A به شرح زیر می‌باشد:

سایز وزن
10 A2
5 A3
2.5 A4
1.25 A5

وزن هر بند کاغذ 80 گرمی

سایز وزن
12.5 A2
6.25 A3
3.12 A4
1.56 A5

وزن هر بند کاغذ 100 گرمی

سایز وزن
15 A2
7.5 A3
3.75 A4
1.88 A5
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *