دفتر و کاغذ

4 نکته مهم که در خرید بیجک باربری باید بدانید

بیجک باربری،قبض بیجک باربری،بیجک

امروزه از بیجک باربری استفاده های فراوانی می‌شود، در ادامه به معنای لغوی بیجک می‌پردازیم. بیجک یک کلمه ی هندی است و به برگه‌ای گفته می‌شود که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و در آن نوع و مقدار کالای خریداری شده قید می‌شود و خریدار با توجه به آن کالاها را تحویل می‌گیرد و پس از بررسی و مطابقت آن کالاها با برگه در صورت درستی به فروشنده رسید می دهد.

 بیجک باربری، بیجک گمرکی و قبض انبار چیست؟

بیجک باربری

بیجک همان کارکرد بارنامه را دارد و در سیستم حمل و نقل غیر رسمی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه استفاده از این رسید در کشور ما نیز رواج یافته است که راننده، دریافت کننده، شرکت باربری و فروشنده تمام بار و محتویات آن را بر اساس این بیجک باربری به رسمیت می‌شناسند.

تمام خریداران بایستی کالاهای سفارشی را با بیجک تطبیق دهند و بعد از کنترل کالاها با بیجک خیالشان از دریافت کالاهای سفارشی مورد نظر خود راحت باشد. خریداران بعد از مشاهده و چک نهایی  رسید دریافت محصول را صادر کرده و کالاها را در انبارهای خود قرار می‌دهند.

قبض انبار

قبض انبار باربری از دیگر اسنادی که مورد توجه بسیاری از خریداران و فروشندگان واقع شده است، این سند توسط انباردار از مسئولی که کالاها را برای انبار آورده است تحویل گرفته شده و با نهایت دقت با کالاهای دریافتی چک می‌شود، در صورتی که هرگونه مغایرتی بین قبض انبار و کالاهای تحویلی وجود داشه باشد، انباردار می تواند از تحویل گرفتن کالاها خودداری کرده و مشکل مربوط را به شرکت مادر اعلام کند.

طبق یکی از مهمترین قوانین گمرکی ایران، هر محصول و کالایی که می‌خواهد از محدوده گمرکی رد شود بایستی در دفاتر رسمی انبار گمرک ثبت شود. در این صورت می‌توان برای تمام بارهایی که انبار شده‌اند، بارنامه‌ای را تدوین و آن را تحویل شخصی دهید که تمام بار را تحویل گمرک داده است. بارنامه نیز مانند قبض انبار از مهمترین و اصلی‌ترین اسناد بین خریداران و فروشندگان بوده و باید نهایت توجه را برای حفظ و نگهداری از این اسناد به خرج داد.

بیجک گمرکی

بیجک گمرکی از دیگر اسنادی است که بسیاری از بازرگانان با آن آشنا هستند و می‌دانند که از این سند در ترخیص کالا، صادرات و واردات استفاده می شود.

بیجک گمرکی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما قصد دارید تا کالاهای موجود در انبار را ترخیص کنید، در این صورت می‌توانید قبض انبار را که تمام مشخصات کالاها در آن واقع شده است را به منظور ترخیص کالا، تحویل گرفته و اقدامات لازم را برای ترخیص کالا انجام دهید.

برای این منظور می‌توانید به اداره گمرک مراجعه کرده و بیجک گمرکی مورد نیاز را برای کالاهای خود به دست آورید شما می‌توانید با این سندی که در دست دارید ثابت کنید این کالاها متعلق به شما بوده و در نتیجه به راحتی اقدام به ترخیص کالا یا بارگیری نمایید.

بیجک چه کاربردی دارد؟

  • استفاده از بیجک در صرافی: بیجکی که توسط صرافان صادر می‌شود به موجب آن سند صراف اعلام می‌کند که مبلغی را دریافت و زمان بازپرداخت آن را نیزمشخص می‌کند. استفاده از بیجک در صرافی مربوط به سال 1266 است در آن زمان هنوز در ایران اسکناس منتشر نشده بود و از فلزات با ارزش به جای پول برای مبادلات استفاده می‌شد. بنابراین استفاده از بیجک سود زیادی را برای صرافان به همراه داشت و نبود اسکناس را در آن دوره جبران می‌کرد. در آن دوران هر تاجری فقط با صراف  مخصوص خودش کار می‌کرد همچنین جابه‌جایی پول‌ها چه در شهرهای داخل ایران چه کشورهای دیگر بوسیله همین صرافان انجام می‌شد .
  • استفاده از بیجک در امور گمرکی: در امور گمرکی نیز از بیجک استفاده می‌شود دراین حالت با استفاده از بیجک می‌توانید ثابت کنید که بار متعلق به شماست و نسبت به ترخیص آن اقدام نمایید.

استفاده از بیجک باربری چه مزایایی دارد؟

از گذشته تا کنون برای دریافت کالاها در انبار از برگه‌ای استفاده می‌شده است که نشان دهنده صحت و سلامت کالای ارسالی به انبار بود که امروزه این برگه بیجک نامیده می‌شود، استفاده از این برگه مزایایی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود:

  • استناد به بیجک در دعاوی حقوقی
  • سهولت در ترخیص کالا
  • رفع مشکلات بوجود آمده در هنگام ترخیص کالا
  • سندی جهت رسمیت بخشیدن به بار حمل شده و محتویات آن
  • سندی جهت صحت و سلامت کالای ارسالی

بهترین مرکز فروش قبض بیجک باربری کجاست؟

پارساپخش پیشرو در صنعت لوازم التحریر اقدام به فروش قبض بیجک باربری نموده است، این مرکز فروش بیجک و لوازم التحریر در بازار بزرگ تهران قرار گرفته است و به دلیل استفاده ازمواد مرغوب در تولید کالاهای خود مشتریان وفاداری را از تهران و سایر شهرستان‌ها دارد.

در حال حاضر به دلیل نوسانات قیمت در بازار امکان ارائه خدمات انلاین از این فروشگاه اینترنتی وجود ندارد و دریاقت خدمات از طریق تماس با شماره‌های 09124494696 و 01255891991 امکان‌پذیر است.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *