دفتر و کاغذ

8 نکته مهم در خرید دفتر طراحی + راهنمای ویژه هنرجویان و والدین

دفتر طراحی - دفتر طراحی پارسا پخش

دفتر طراحی برای طراح یا هنرمند در حکم دفتر خاطرات است که طرح‌های روزانه‌اش را گاه با جملات کوتاه و توصیف تصاویر در آن ثبت می‌کند. در گوگل کلمه دفتر طراحی را جستجو می‌کنید عناوین مختلفی برای این دفتر به شما نشان داده می‌شود مثل : دفتر طراحی A3، دفتر طراحی A4، دفتر اسکچ بوک، دفتر طراحی اسکچ، دفتر طراحی پارس، دفتر طراحی A5 و … فرقی نمی‌کند که این دفتر  در چه شکل و اندازه‌ای باشد مهم این است که هنرمند بتواند طرح‌های خود را در آن بکشد و به راحتی آن را جابجا کند.

فرق دفتر طراحی با دفتر نقاشی چیست؟

-کاغذ: اولین و مهمترین تفاوت دفتر طراحی با دفتر نقاشی در نوع کاغذ آن‌هاست، کاغذهای دفتر نقاشی‌ها معمولا کاغذهای 80 گرمی است اما برخی دفترهای  طراحی یا اسکچ کاغذهای متفاوت‌تری مثل کاغذ کارتریج،کاغذ کاهی یا کاغذ آبرنگ دارند. کاغذهای کارتریج به دلیل تراکم بالا و بافت یکنواختی که دارند، جوهر را پخش نمی‌کنند و نتیجه‌ای بی‌نظیر برای طراحی شما رقم می‌زنند و یکی از انتخاب‌های اصلی طراحان و تصویرسازان حرفه‌ای است. این کاغذها نیز در گرماژ مختلف و انواع بافت یکنواخت و برجسته تولید و عرضه می شوند.

-صحافی: مدلی که بیشتر در دفتر نقاشی موجود در بازار مشاهده می‌شود صحافی چسبی است البته صحافی سیمی، دوخت و منگنه نیز برای دفتر نقاشی به کار می‌رود. دفاتر طراحی اما بیشتر مدل صحافی سیمی است از مزایای این نوع صحافی می‌توان به باز شدن 180 درجه و استفاده از تمام فضای کاغذ اشاره کرد.

چه کسانی به دفتر طراحی نیاز دارند؟

یکی از وسایل اصلی طراحان برای طراحی، دفتر طراحی است خرید این دفتر برای یک هنرمند مثل خرید آچار برای مکانیک ضروری است. دانشجویان رشته طراحی، هنرجویان واساتیدی که طراحی می‌کنند می‌توانند از این دفتر استفاده کنند به طور کلی افرادی که به کار طراحی علاقه مند هستند این نوع دفتر ابزار مناسبی برای ثبت طراحی‌های آن‌ها است.

 

دفتر طراحی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

دفتر طراحی از آن دسته لوازم التحریر است که خرید آن کوچک و بزرگ ندارد. هر انسان اهل ذوقی با هر گروه سنی می‌تواند یک دفتر طراحی داشته باشد که احساسات و افکارش را روی آن پیاده کند. مخصوصا آن‌ها که با کودک درونشان مهربانند و هراز گاهی به دلش راه می‌آیند و نقشی در دفترشان به تصویر می‌کشند. اما بد نیست بدانید که تنها ذوق هنری شما نیست که اثرتان را زیبا می‌کند. فاکتورهای دیگری وجود دارد که روی آنچه شما می‌کشید، تاثیر دارد. ما در ادامه برخی از این فاکتورها و به طور کلی ویژگی یک دفتر طراحی خوب و مناسب را توضیح می دهیم.

کاغذ دفتر طراحی باید به چه صورتی باشد؟

اولین و مهمترین ویژگی یک دفتر طراحی کاغذ آن است. پس به این نکته هنگام خرید دقت بسیاری کنید. چرا که هر کاغذی مناسب هر نوع نقاشی‌ای نیست. کاغذهای دفترهای طراحی به طور معمول همان کاغذهای 80 گرمی است. اما برخی دفترهای اسکچ و طراحی کاغذهای متفاوت تری مثل کاغذ کارتریج، کاغذ کاهی و یا کاغذ آبرنگ دارند.

برخی دفاتر خاص نیز با مقواهای نازک مشکی رنگی برای ایجاد تنوع در بازار عرضه شده اند. اما اینکه کدام دفتر طراحی برای شما مناسب است، برمی گردد به استفاده ای که شما می‌خواهید از آن داشته باشید. آنچه که در ضخامت کاغذ دفتر طراحی تاثیرگذار است، وزن کاغذ است. هرچه وزن کاغذ کمتر باشد، کاغذ نازک‌تر است و برعکس، هرچه وزن کاغذ بیشتر باشد، کاغذ ضخیمتر است.

کاغذهای با گرماژ بالاتر (بیشتر از 200 گرمی)، انتخاب مناسب‌تری برای طراحی هستند. مخصوصا که در برخی کاغذها هم از یکنواختی سطح آن کاسته شده و با ایجاد یک بافت خاص، سطح متفاوتی را برای انجام کارهای حرفه‌ای‌تر فراهم آورده است

کاغذهای با بافت یکنواخت و صیقلی یا آنها که بافت کمتری دارند، بیشتر مناسب نقاشی با مدادهای طراحی، مداد رنگی و راپید هستند. البته بهتر است برای کار با راپید، خودکار و به طور کلی هر ابزار جوهردار، از کاغذ کارتریج استفاده کرد.

کاغذهای کارتریج به دلیل تراکم بالا و بافت یکنواختی که دارند، جوهر را پخش نمی‌کنند و نتیجه ای بی‌نظیر برای نقاشی شما رقم می‌زنند و یکی از انتخاب‌های اصلی طراحان و تصویرسازان حرفه‌ای است. این کاغذها نیز در گرماژ مختلف و انواع بافت یکنواخت و برجسته تولید و عرضه می‌شوند.

پس با توجه به اینکه دفترهای طراحی از کاغذهای مختلفی نظیر کاغذ معمولی، کاغذ کارتریج، کاغذ مرطوب، کاغذ کرافت و در برخی موارد کاغذ مشکی تولید می‌شوند، تصمیم گیری در مورد نوع کاغذ دفتر، تحت تاثیر کاربردی است که شما از دفترتان انتظار دارید.

کدام سایز دفتر طراحی بهتر است؟

دفترها بر مبنای استاندارد کاغذ (ISO 216) تولید می‌شوند. این قانون و قاعده در مورد دفتر نقاشی نیز صادق است. دفاتر نقاشی در سایزهای مختلف و برای کاربردهای متفاوتی تولید می‌شوند. برخی از این سایزهای استاندارد عبارتند از :

سایز A3 : بیشتر مناسب دانشجویان رشته های طراحی و مهندسی است که می‌خواهند طرح و پلان های خود را در فضای کافی رسم کنند.

سایز A4 : بیشتر مناسب دانش آموزان و دانشجویان رشته‌های هنری و طراحی لباس است که به فضای مناسب برای نمایش جزئیات طرح خود احتیاج دارند.

سایز A5 : بیشتر مورد استقبال هنرجویانی قرار می‌گیرد که دوست دارند همیشه یک دفتر برای الهامات ناگهانی و اتود زنی هایشان همراه داشته باشند.

این سایزها برخی از اندازه‌های استاندارد دفاتر بوده و کاربردهای گفته شده تنها یک پیشنهاد است. بهتر است هنگام خرید بیشتر به کاربرد و نیاز خود توجه نمایید.

صحافی دفترطراحی

دفاتر طراحی اما بیشتر شامل مدل صحافی سیمی است. از مزایای صحافی سیمی می توان به باز شدن 180 درجه آن و استفاده از تمام فضای کاغذ اشاره کرد. هرچند که در فرم صحافی عمودی ممکن است کمی دست را اذیت کند و فضای کافی برای گردش دست کنار عطف نباشد، اما در فرم صحافی افقی که سیم از بالا هستند، این مشکل برطرف شده است.

جلد

آخرین ویژگی این دفتر که به آن می پردازیم جلد آن است. جلد دفتر طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که کاور و پوشش محافظ نقاشی ها و طرح‌های شماست. هرچه جلد سخت تر و مقاوم‌تر باشد، به همان اندازه محافظت از اوراق داخلی آن بیشتر است.

جلدهای سخت‌تر علاوه بر آنکه محافظ خوبی برای برگه‌های خود هستند، تکیه گاهی مناسب برای دست شما هنگام استفاده از دفتر در شرایط مختلف نیز هستند. پس اگه از تخته شاسی و برگه برای طراحی استفاده نمی کنید، بهترین انتخاب برای شما دفاتر جلدسخت هستند.

 

قیمت دفترطراحی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

امروزه، قیمت محصولات به یکی از شاخص‌های مهم برای خرید تبدیل شده است. خرید لوازم التحریر و نیز دفترهای طراحی و نقاشی نیزاز این امر مستثنی نیست. برای تعیین قیمت دفتر طراحی عوامل مختلفی تاثیرگذار است مهمترین عوامل در مشخص کردن قیمت این نوع دفترها می‌تواند جنس کاغذ، ضخامت کاغذ، ابعاد، گرماژ کاغذ، نوع صحافی و جنس جلد آن باشد.

هرچقدر کیفیت کاغذ استفاده شده بهتر و گرماژ آن بالاتر باشد و ابعاد بزرگتری داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت البته لازم به ذکر است که اسفاده از یک دفتر طراحی خوب با کیفیت عالی بسیار مهم است چون نگهداری از طراحی‌ها و ایده‌هایی که روی کاغذ ثبت شده است بسیار ارزشمند است.

کاغذ دفترطراحی باید چقدر ضخامت داشته باشد؟

ضخامت دفتر طراحی به نوع ابزاری که برای طراحی به کار می‌برید بستگی دارد به عنوان مثال کاغذهایی که نازکتر بوده و بافت کمتری دارند برای طراحی با مداد رنگی و راپید مناسب هستند ضخامت کاغذ نیز به وزن آن بستگی دارد هرچقدر گرماژ کاغذ بیشتر باشد ضخامت آن نیز بیشتر است.

 

ابعاد دفترطراحی را بر چه اساسی تعیین کنیم؟

دفتر به معنای واقعی کلمه در شکل و اندازه متفاوت است. در حالی که استانداردهای مشخص و اندازه‌های رایجی در کل دنیا وجود دارد، بسیاری از تولیدکنندگان برای تامین سلیقه‌های مختلف و ایجاد نوآوری در بازار، اندازه‌های خاص خود را دارند که ممکن است شما را هنگام خرید اینترنتی دچار سر درگمی کند.

احتمالا شما هم این تجربه را در خرید کالایی که مقابلتان نیست، داشته اید که تصویر “بزرگتر یا کوچکتر از آنچه که هست”، دیده می شود. دفاتر نقاشی در سایزهای مختلف و برای کاردهای متفاوتی تولید می شوند. برخی از این سایزهای استاندارد عبارتند از : سایز A3، سایز A4 و سایز A5

سایز A3 بیشتر برای کسانی که می‌خواهند فضای کافی برای طراحی های خود داشته باشند مناسب است سایز A5 نیز برای افرادی که می‌خواهند دفتر طراحی را به راحتی با خود حمل کنند مناسب است و سایز A4 که مابین این دو است برای دانشجویان رشته هنری و کسانی که می‌خواهند دفتر طراحی را با کیف خود حمل کنند مناسب‌تر است.

در واقع می‌توان گفت ابعاد دفتر طرحی بر اساس نوع استفاده‌ای که از دفتر می‌شود، سهولت حمل و نقل، ابعاد طرح های رسم شده مشخص می‌گردد.

  دفترطراحی‌های تولید شده پارسا پخش چه ویژگی هایی دارد؟

شاید یکی از مشکلاتی که گریبانگیر بسیاری از طراحان است، پراکنده شدن کاغذهای طراحی باشد. این پراکندگی به خودی خود ذهن طراح را به هم می‌ریزد. از طرفی ممکن است موجب پاره‌شدن برگه‌ها و یا کم‌رنگ شدن طراحی‌ها شود. بنابراین استفاده از دفتر طراحی نقاشی ، کاری هوشمندانه به نظر می‌رسد.

دفتر طراحی پارسا پخش، یکی از دفاتری است که می‌تواند محافظ خوبی برای آثار هنری شما باشد. دفتر طراحی پارسا پخش در دو اندازه  A4و A3 به صورت صحافی سیمی افقی است. برگه های این دفتر ها 80 گرمی هستند  می‌توان برای طراحی با تکنیک‌های مداد رنگی، گچ، راپید و ماژیک استفاده کرد.

روی برگه‌های دفتر با یک جلد مقوایی انعطاف‌پذیر پوشانده شده است. این جلد علاوه بر این که خود دوام بالایی دارد و تا مدت‌ها پاره یا کنده نمی‌شود، به خوبی می‌تواند از طراحی‌های شما مراقبت کند طراحان مبتدی که هر روز باید تمرینات زیادی را انجام دهند، پس از مدتی با مشکل زیاد شدن تعداد کاغذهای طراحی و پراکندگی آن‌ها مواجه خواهند شد. این کاغذها در صورتی که به خوبی نگه‌داری نشوند، پس از مدتی پاره یا حتی کم‌رنگ خواهند شد

یک دفترطراحی، متشکل از این کاغذهای ویژه طراحی، می‌تواند تمامی آثار شما را در یک جا جمع کند. به این ترتیب مشکل پراکندگی این آثار برطرف می‌شود. از طرفی جلد این دفترها از تابش نور به طراحی‌ها و کم‌رنگ شدنشان جلوگیری می‌کند. دفتر  پارسا پخش به دلیل تعداد مناسب برگه‌ها، جلد مقاوم و جنس کاغذهای خود، محصولی است که از کیفیت و اعتبار شناخته‌شده‌ای برخوردار است.

 پارسا پخش ارائه دهنده انواع دفترهای طراحی ساده و کرافت در طرح ها و اندازه های مختلف است. 

 این فروشگاه اینترنتی خدمات تلفنی نیز از طریق تماس با شماره‌های 09124494696 و 01255891991 ارائه می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *